Horečka.

Horečka je zvýšení tělesné teploty nad fyziologické normy. K tomu stavu dochází z důvodu přechodu požadované teploty těla v hypothalamu mozku, který je svého druhu regulátorem a termostatem našeho těla. Horečka je nejčastěji reakci na konkretní nemoc. Primární funkcí horečky je usnadnit organismu boj proti bakteriálním, virovým a plísňovým infekcím.


horečka

Foto: www.mrakyzdravi.cz

Může být ale důsledkem vedlejších okolností, které…

Může být ale důsledkem vedlejších okolností, které nejsou přímo spojené s předcházením infekce. Fyziologická tělesná teplota se pohybuje kolem 37 stupňů a její přesná hodnota závisí na místě měření. V podpaží správná teplota by měla být 36, 6 stupňů. Měření v ústech, velmi populární v anglosaské kultuře, dává výsledek 36, 9 stupňů. V poslední době nemocniční praxi je měření teploty v uchu pacienta, které je rychlejší a stejně přesné jako určení teploty v konečníku protože vykazuje nejmenší rozptyl naměřených hodnot. Jedná se o teplotu, která je o něco vyšší než ta v podpaží, to znamená: 37, 1 stupňů.

horečka

Foto: media.novinky.cz

Musíme ale pamatovat na to,…

Musíme ale pamatovat na to, že všechny tyto hodnoty jsou orientační. Vzhledem k teplotní úrovni rozlišujeme horečnatý stav méně než 38 stupňů, lehkou horečku – 38 až 38, 5 stupňů, mírnou horečku – od 38, 5 do 39, 5 stupňů Celsia a horečku vysokou 39 až 41 stupňů.

horečka

Foto: i.iinfo.cz

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *